Tudod, hogy mi a közös A Karib-tenger kalózaiban, a Csillagok háborújában és a Harry Potter-filmekben? Azon túl, hogy mindegyik a maga nemében mestermű, mindegyik filmnek voltak különböző kategóriákban Oscar-jelölései is. Ettől továbbmenve pedig a fent felsorolt filmek mindegyike inspirációként szolgált egy-egy újgenerációs szabadulószoba játék létrehozásában is.
Milyen kategóriákban voltak jelölve a filmek, amik tematikus szabadulószobákat ihlettek?
A Karib-tenger kalózai – A Fekete Gyöngy átka 2004-ben több Oscar-jelöléssel is büszkélkedhetett. Johnny Deppet a legjobb színész díjára terjesztették fel, de a film a legjobb maszk, a legjobb hang, a legjobb hangeffektus vágás és a legjobb vizuális effektusok kategóriákban is jelölve volt. A Csillagok háborúja is tarolt az Oscar-gálán, igaz, jóval korábban, még 1978-ban. A teljesség igénye nélkül a filmet ebben az évben a legjobb eredeti filmzene, a legjobb rendező, a legjobb film, a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriájában is jelölték. A Harry Potter és a bölcsek köve szintén jó sok jelöléssel büszkélkedhetett: 2001-ben többek között a legjobb művészi rendezés, a legjobb eredeti filmzene és a legjobb jelmeztervezés kategóriájában is indult.
Milyen magyar kötődésű filmeknek drukkolhatunk 2025-ben?
Idén március másodikán tartják az Oscar-díjátadót, ami ma már nemcsak egy szűkebb, a hollywoodi sztároknak és az elit képviselőinek szóló esemény, hanem az egyik legnézettebb gála tengeren innen és túl. A 2025-ös díjátadó a magyar filmrajongók számára is jócskán tartogat izgalmakat, mert A brutalista vágóját, Jancsó Dávidot is díjra jelölték. Ugyanakkor a világ legrangosabb filmes eseményén a tíz legjobb film közé került a már említett A brutalista és a Dűne: Második rész is. Ez a két film azért is lehet érdekes a magyar közönség számára, mert mindkettőben komoly szerep jutott a magyar filmiparnak is. A brutalista egy jelentős részét Budapesten forgatták, és közel százötven magyar szakember dolgozott rajta, köztük a már említett Jancsó Dávid is. De a film nemcsak ettől különleges, hanem azért is, mert egy fiktív magyar karakter életén keresztül meséli el a migráció és az azzal járó kiszolgáltatottság helyzetét. Ugyanakkor a Dűne: Második rész bizonyos jeleneteit is hazánkban forgatták, de az Alien: Romulus legjobb vizuális effektek jelölését is fontos megemlítenünk, mert ez a film is számos magyar alkotó közreműködésével készült.
Szívesen kipróbálnád valamelyik Oscar-jelölt film ihlette tematikus szabadulószobánkat? Nézd meg a felhozatalt, csapj le a következő szabad időpontokra!